U-SQL

زبان تعریف شده برای داده ای بزرگ در Azure و Data Lake

یک زبان که قادر است بهره وری SQL را با قدرت بیانی کد شما همراه نماید.  U-SQLبا قابلیت کوئری زدن به صورت توزیع شده و مقیاس پذیر امکان تجزیه و تحلیل مناسب داده در پایگاه داده ی Azure SQL  فراهم می کند. در این مبحث با  اصول کلی U-SQL آشنا می شویم.

خوشبختانه چنین زبانی این توانایی را دارد که حتی اگر اولین بار است که با آن آشنا می شوید به راحتی بتوانید با آن ارتباط برقرار نمایید. Syntax های آن بر مبنایT-SQL می باشد و در عین حال بصورت پیش فرض از type های  C#  نیز استفاده می نماید.

در واقع به راحتی می توانید درباره ی پردازش داده ها در حین نوشتن کوئری،بدون ترس از آشنایی و کار با یک framework جدید و یا مفهوم جدید ایده پردازی نمایید . به طور کلی یک بینش عمیق تر و درک کلی تری را نسبت به پردازش های موازی و توزیع شده مطرح می نماید که نیازی به نگرانی درباره ی آن ها در طول نوشتن کوئری نیست.  شما به مهارت های برنامه نویسی خاصی و یا ماه ها یادگیری برای ارائه احتیاج ندارید.تنها باید درک درستی از SQL و دانش کافی از #C داشته باشیم.

U-SQL امکان پردازش هر نوع از داده ای را فراهم می کند.از تجزیه و تحلیل الگو های حمله در شبکه های botnet و لاگ های امنیتی تا استخراج ویژگی های تصاویر و فیلم ها در یادگیری ماشین و… که توسط این زبان انجام می شود.

U-SQL   کدهای شخصی سازی شده را به صورت یکپارچه ،ادغام می کند.امکان بیان پیچیدگی ها که اغلب به شکل الگوریتم های اختصاصی کسب و کار می باشند را فراهم می کند. موارد کاربردی دیگری مانند فرآیند پردازش انواع فایل ها و رمزگذاری آن ها ممکن است نیازمند فرآیند هایی باشد که توسط sql پیاده سازی نمی شود که می تواند شامل فرمت های ورودی وخروجی ، توابع تعریف شده توسط کاربر  باشد . این همان قابلیتی است که  U-SQLرا برتر می نماید.

در نهایت برای کار با هر نوع و مقیاس داده ای صرف نظر از توپولوژی های مقیاس کردن ،کدگذاری و محدودیت های زیرساخت های توزیع شده خاص می باشد. همچنین هیچ محدودیتی درباره ی سایز کلی داده ها و هر واحد از داده ها وجود ندارد و می تواند به صورت خودکار آن را به صورت هر منبع قابل استفاده مقیاس کند.

بنابراین developer ها به جای تمرکز بر روی زیرساخت هایی که برای پردازش کوئری های داده های بزرگ به کار می روند می توانند بروی منطق و قواعد کسب وکاری که پیاده سازی شده تمرکز کنند. در ادامه می توانیم یک کوئری معمولی در U-SQL داشته باشیم:

همان‌طور که می‌بینید در U-SQLنیز عبارت‌های  select ,group by , order by  که مانند سایر زبان‌های  SQLبه‌منزله‌ی اهرم برای این زبان  است،وجود دارد. ما با حجم زیادی از داده‌ها سروکار داریم و درصورتی‌که بخواهیم تنها بخشی از این داده‌ها را مشاهده نماییم، می‌توانیم از FETCH استفاده کنیم.

همچنین می‌تواند مجموعه‌ای از داده‌ها را از فایل استخراج نماید که در قالب هر نوع داده‌ی سفارشی‌شده و مناسب باشد.

شما می توانید خروجی اولین کوئری با استفاده از OUT PUTTERS در فرمت دلخواه ذخیره نمایید.

USQLشامل قابلیت‌های بسیاری ازجمله :

امکان پردازش روی مجموعه های از فایل ها و الگوها، استفاده از جداول تقسیم‌بندی شده، کپسوله سازی کدها با استفاده از VIEW ,PROCEDDURE،برنامه‌نویسی با توابع تعریف‌شده درC#، SQL Windowing Function و…  می باشد.

2 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *