دیتابیس

پایگاه داده یا بانک اطلاعاتی یا دیتابیس، در واقع مجموعه اطلاعاتی با ساختار منظم می باشد که به شکلی در کامپیوتر ذخیره می شوند که به راحتی قابل خواندن و دسترسی باشند. با توجه به کاربرد روزافزون و گسترده پایگاه داده، نیاز بیشتری به یادگیری آن احساس می شود و هر روز بر علاقه مندان یادگیری آن نیز افزوده می شود.

کاربردهای مهم بانک اطلاعاتی

یکی از روش های ذخیره سازی اطلاعات، استفاده از سیستم پایگاه داده می باشد که تمام داده ها را می توان به صورت یکپارچه و ساخت یافته در آن ذخیره نمود. پایگاه داده کاربردهای مختلف و زیادی دارد که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استفاده در تراکنش های بانکی مختلف
  • برای عملیات رزرو کردن و نیز زمان بندی کردن در خطوط هوایی
  • در سیستم آموزشی مثل ثبت نام، انتخاب واحد و ثبت نمرات
  • در فاکتور خرید و فروش و ثبت اطلاعات مشتری و محصول
  • در خرید و فروش آنلاین برای پیگیری سفارش
  • در سازمان ها برای ثبت حقوق و دیگر موارد مربوط به کارمندان

چرا یادگیری اصولی پایگاه اطلاعاتی الزامی می باشد؟

پایگاه داده ها امروزه در همه جا یافت می شود و جامعه نیازمند افرادی می باشد که بتوانند به شکل بهتری پایگاه اطلاعات را طراحی نمایند. در مورد آموزش بانک اطلاعات، نیاز به پرورش افرادی می باشد که هم در تئوری و هم در عمل بتوانند حرفه ای و اصولی کار کنند. با توجه به اینکه یکی از مهم ترین و البته کاربردی ترین مباحث برای یادگیری در زمینه نرم افزار و اطلاعات، اصول بانک داده ها می باشد، یادگیری صحیح و اصولی این امر اهمیت بسیاری پیدا کرده است.

برای یادگیری صحیح دیتابیس، داشتن استادی مجرب هم در زمینه تئوری و هم در زمینه های عملی بسیار الزامی می‌باشد. استاد باید مهارت کافی داشته باشد تا بتواند از آموزش های تئوری خود بهترین استفاده را کرده و به دانشجوی خود نحوه استفاده از اطلاعات در محیط های عملیاتی را یاد دهد. در نتیجه دانشجو نیز حین یادگیری مبانی تئوری، اصول طراحی نمودار، صفات، رابطه ها و موجودیت های پایگاه داده، بتواند اطلاعات خود را پیاده سازی کند و پایگاه اطلاعاتی اصولی و حرفه را آماده‌سازی نماید.